Castle Clinton National Monument
Monumentalna budowla obronna wybudowana w 1807 roku, wyposażona w 28 dział, z których w celach obronnych nie padł ani jeden strzał. Na początku fort znajdował się w odległości ok. 90 m od linii brzegowej z czasem jednak zasypując kanał teren uległ połączeniu.
Chelsea Hotel
Kiedyś dzielnica Chelsea wypełniona była domami towarowymi dla klasy średniej. Później gdy sklepy przeniosły się w górę Manhattanu Chelsea stała się dzielnicą magazynów. Dopiero gdy usunięto pomosty kolejki miejskiej i odsłonięto XIX-wieczną architekturę budowli, nastąpiły ponowne zmiany. Hotel Chelsea również utrzymany jest stylu z końca XIX i początku XX wieku.
City Hall
Ratusz zaprojektowany przez Johna McComba juniora - pierwszego uznanego architekta amerykańskiego, przy współpracy francuskiego emigranta Josepha Mangina. Powszechnie uważa się, że Joseph Mangin zaprojektował elewację obiektu a John McComb wnętrza. Od 1812 roku obiekt jest siedzibą nowojorskich władz miejskich. W 1865 roku wystawiono tu ciało Abrahama Lincolna. Ratusz jest wspaniałym przykładem XIX-wiecznej architektury amerykańskiej. Tylnia elewacja ratusza nie była obłożona marmurem, gdyż sądzono, że miasto nie będzie się rozwijać w tym kierunku. Elewację uzupełniono w 1954 roku podczas renowacji obiektu.
Colonnade Row
Cztery budynki z korynckimi kolumnami (kiedyś było dziewięć kamienic mieszkalnych) - ukończone w 1833 roku przez przedsiębiorcę Setha Geera. Przedsięwzięcie nazywane "szaleństwem Geera", gdyż sądzono, że nikt nie będzie chciał tu mieszkać - zbyt daleko od centrum. Okazało się, że sceptycy nie mieli racji. Mieszkali tu najwięksi nowojorscy potentaci przemysłowi a także pisarze, bankierzy i właściciele domów handlowych.
Con Edison Headquarters
Budynek z wieżą zegarową z 1911 roku. Obok znajduje się Con Edison Energy Museum z ekspozycjami dokumentującymi postęp i odkrycia naukowe.
Empire State Building
Wieżowiec ( 449 m ) wybudowany w latach 1929-1931, początkowo miał mieć 86 pięter, dodano jednak maszt do cumowania zeppelinów. Tarasy widokowe mieszczą się na 86 i 102 piętrze. Najbardziej znana budowla Nowego Jorku, do tej pory odwiedziło ją ok. 90 milionów turystów.
Engine Company
Firma Le Brun w XIX wieku wyspecjalizowała się w budowie remiz strażackich. Wówczas obiekty strażackie były bardzo ważnymi i zasługiwały na specjalną oprawę. Remizę przy Lafayette Street wybudowano w 1895 roku w stylu przypominającym zamki nad Loarą. Obecnie mieści się tu Downtown Community Television Center, gdzie odbywają się wystawy, kursy i warsztaty lokalnych filmowców i artystów.
Forbes Magazine Building
Budynek projektu Carrére & Hastings wykonany z kamienia wapiennego (elewacja). Początkowo siedziba wydawnictwa Macmillan a następnie czasopisma "Forbes". Znajdują się tu wystawy malarstwa batalistycznego, francuskiego i amerykańskiego, kolekcje dwunastu tysięcy żołnierzyków, modele dawnych statków, pamiątki po prezydentach a także jajka Fabergé'a wykonane dla ostatniego cara.
General Post Office
Główny Urząd Pocztowy - budynek z dwudziestoma korynckimi kolumnami zaprojektowany w stylu Beaux Art w 1913 roku. Na budynku umieszczono napis (z opisu poczty perskiej) "Śnieg, deszcz, upał ani mrok nocy nie powstrzymają tych kurierów od szybkiego wywiązania się ze swych zadań"
Home Savings of America
Siedzibą dawnego Bowery Savings Bank był neoklasycystyczny gmach z 1894 roku. W 1923 budynkowi nadano nowy kształt m.in. architekt Stanford White zaprojektował nową fasadę aby zasłonić konkurencyjny Butchers' and Drovers' Bank, który odmówił odsprzedaży swojej działki na rogu ulicy. Do lat pięćdziesiątych XX wieku bank wyróżniał się na tle ulicy Bowery pełnej włóczęgów i tanich domów noclegowych. Dziś uważany jest za najlepszy budynek bankowy z lat dwudziestych.
Madison Square Garden Center
Centrum dzielnicy Flatrion & Gramercy miejsce eleganckich sklepów, teatrów, hoteli. Tu znajduje się park, pomniki oraz przy West 33rd St hala widowiskowo-sportowa Madison Square Garden - miejsce spotkań koszykarzy New York Knickerbockers i hokeistów New York Rangers.
Museum of the City of New York
Muzeum historii miasta założone w 1923 roku w Gracie Mansion a od 1932 w nowej siedzibie przy 5th Ave. Ekspozycje muzeum obejmują ubiór, malarstwo, meble, zabawki w tym kolekcję lalek i ich domków (najstarsza pochodzi z 1769 roku). Na ostatnim piętrze muzeum eksponowana jest luksusowa sypialnia i garderoba J. D. Rockefellere.
New York University
Pierwotnie University of the City of New York - założony w 1831 roku jako przeciwwaga episkopalnego Columbia University. Obecnie jest to największy prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych. Przy wznoszeniu pierwszego gmachu w 1833 roku doszło do zamieszek. Powodem było zatrudnienie przy budowie więźniów stanowych - zamieszki stłumione przez oddziały Gwardii Narodowej. W uniwersytecie powstały m.in. telegraf Samuela Morse'a, pistolet sześciostrzałowy Samuela Colta oraz pierwszy portret fotograficzny wykonany przez Johna W. Drapera.
Old Saint Patrik's Cathedral
Pierwszy kościół św. Patryka, którego budowę rozpoczęto w 1809 roku był jednym z najstarszych w mieście. W latach sześćdziesiątych XIX wieku spłonął a na jego miejscu wybudowano kościół charakteryzujący się dużą surowością i prostotą. Pod kościołem znajdują się krypty z prochami m.in. rodziny Delmonico - słynnych właścicieli restauracji.
Public Theater
Budynek z czerwonobrązowej cegły powstał w 1849 roku jako Astor Library - pierwsza w mieście biblioteka publiczna. Obecnie jest to część New York Public Library. Gdy w 1965 roku gmachowi groziła rozbiórka Joseph Papp założyciel Shakespeare Festival przekonał władze miejskie do zakupienia obiektu dla potrzeb teatru. Po remoncie (1967) teatr otrzymał 6 sal w których większość wystawianych przedstawień ma charakter awangardowy. Tu narodziły się m.in. musicale "Hair" i "A Chorus Line".
Washington Square
Kiedyś był to podmokły teren, przez który przepływał strumień Minetta Brook. W końcu XVIII wieku po osuszeniu założono tu cmentarz miejski. Wówczas to teren okryty został niesławą - był miejscem pojedynków a w jego północno-zachodniej części wykonywano publicznie egzekucje wieszania przestępców. Drzewo-szubienica (wiąz), stoi do dziś. Po roku 1826 z cmentarza ekshumowano zwłoki (ok. 10 tys.) a strumień ujęto w podziemne koryto. W 1895 roku wybudowano wspaniały marmurowy łuk triumfalny autorstwa Stanforda White'a. Złośliwi miejsce to nazywają "Parkiem sztywnych". Grupa artystów pod przywództwem Marcela Duchampa i Johna Sloana proklamowała tu niezależną republikę Washington Square - państwo Nowej Bohemy. Na zakończenie budowy łuku odbył się tu nadzwyczajny koncert I. J. Paderewskiego.
World Financial Center
Cztery wieżowce o różnych kształtach geometrycznych (przykład postmodernizmu), wzniesione w 1985 roku wg projektu firmy Cesar Pelli & Associates stały się urozmaiceniem architektury Dolnego Manhattanu. Mieszczą się w nich siedziby największych firm finansowych. Przed atakiem terrorystów z Centrum można było dostać się nadziemnymi przejściami do World Trade Center. Część centralną zespołu obiektów zajmuje Zimowy Ogród - olbrzymia przestrzeń zabudowana szkłem z licznymi restauracjami i sklepami.
World Trade Center
Dwa najwyższe w Nowym Jorku wieżowce ich budowę ukończono w 1973 roku - zniszczone przez terrorystów 11 września 2001 roku. W wyniku zamachu w WTC śmierć poniosło ponad 2600 osób w tym 343 ratowników.